Igor Mitoraj – Urodził się 26 marca 1944 r. I zmarł 6 października 2014 r. Jego rzeźby stoją w Paryżu, Rzymie, Mediolanie, Lozannie, Londynie, Krakowie i Warszawie.
Igor Mitoraj spędził większość życia na Zachodzie, głównie we Francji i we Włoszech. Kolumbijski rzeźbiarz Fernando Pole Bolero, jeden z najdroższych współczesnych artystów na świecie, namawiał go do zakupu domu w Pietrasanta, włoskiej stolicy marmuru, mieście rzeźbiarzy, w którym pracowali tacy artyści jak Michelangelo. Mitoraj uważał to włoskie studio za „swoje miejsce na Ziemi”, choć mieszkał w Paryżu, próbował osiedlić się w Meksyku, aby uczyć się sztuki Azteków, i podróżował po Grecji, studiując starożytne dzieła sztuki.
Starożytność była jednym z głównych źródeł inspiracji dla artysty. Rzeźba Mitoraja odnosi się głównie bezpośrednio do mitologii i historii Grecji i Rzymu, czasem zawartych już w tytule: Ikar, Centauro, Eros, Mars, Gorgon, Paesaggio Ithaka. Jak zauważyli krytycy sztuki, przywołując piękno i idealne proporcje klasycznych rzeźb, Mitoraj ponownie je zinterpretował we współczesny sposób. Wizualizował niedoskonałość ludzkiej natury poprzez celowe niszczenie i pękanie powierzchni posągów.
Rzeźby Igora Mitoraja są obecnie rozpoznawane i pożądane przez miłośników sztuki na całym świecie. Usta , które zawsze odzwierciedlał na kształt swoich, należą do charakterystycznych cech jego prac, stanowiąc rodzaj nieformalnego „podpisu”.
Był synem robotnika przymusowego oraz francuskiego jeńca wojennego, oficera Legii Cudzoziemskiej. Po zakończeniu wojny wraz z matką wrócił do dziadków w Polsce. Mitoraj spędził dzieciństwo i młodość w Grójcu. Po ukończeniu Szkoły Artystycznej w Bielsku-Białej został przyjęty do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1963 r., Gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora.
W 1968 r., Po uzyskaniu dyplomu, Mitoraj wyjechał do Paryża, aby studiować w École Nationale Supérieure des Beaux Arts. Zaczynał tam jako malarz i grafik; w 1976 roku miał wystawę w galerii La Hune w Dzielnicy Łacińskiej, związanej z księgarnią o tej samej nazwie.
Później zajął się rzeźbą. Wkrótce zaproponowano mu przygotowanie wystawy w galerii ArtCurial w Paryżu, zarządzanej przez siostrzeńca ówczesnego francuskiego prezydenta Mitteranda. Aby przygotować prace na tę wystawę, Mitoraj spędził rok w centrum odlewni brązu i kamieniarzy w Pietrasanta we Włoszech. Tam stworzył swoje pierwsze prace z brązu, a także swoje pierwsze monumentalne rzeźby z białego marmuru z pobliskiej Carrary.
Mitoraj jest uważany za jednego z największych współczesnych rzeźbiarzy. Jego prace znajdują się w kilkudziesięciu muzeach, fundacjach i siedzibach największych korporacji na świecie.
Po wystawie w ArtCurial w 1977 r. Rzeźby Mitoraja zostały pokazane na 120 wystawach indywidualnych na całym świecie. Jego rzeźby, często gigantyczne, znajdują się w charakterystycznych punktach wielu miast – w tym Paryża (La Defense), Rzymu, Mediolanu, Lozanny, Londynu, Krakowa, Scheveningen koło Hagi, w USA i Japonii.
W wywiadzie artysta wspominał swoje pierwsze lata emigracji z melancholią:
,, Uważam to za absurd, gdy ktoś mówi, że zrobiłem to w życiu. Pracowałem dla mojego sukcesu od ponad 30 lat. Zarabiam pieniądze na sztuce, która daje mi wolność. Rzeczywiście miałem szczęście, ponieważ nigdy nie musiałem prosić o pokazywanie moich prac w galeriach i nigdy nie byłem zmuszany do wystawiania ich na przetargi, ale zanim stałem się wolny, musiałem przejść przez młyn. Kiedy zaczynałem karierę artystyczną, zarabiałem na życie, przenosząc fortepiany i meble na szóste piętra paryskich budynków “
5 października 2005 r. Mitoraj został uhonorowany przez ówczesnego Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis podczas uroczystości w Urzędzie Miasta Krakowa. 24 kwietnia 2012 r. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego „za wybitny wkład w polską i światową kulturę, za osiągnięcia twórcze i artystyczne”; ceremonia uhonorowania odbyła się 3 maja 2012 r.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą autentycznych rzeźb autorstwa Igora Mitoraja .